Featuring smooth, ball-bearing design, the 120V mount flush and comes in 10" model. Mounting hardware and cord included with each unit.
- Fan Guards not included
- Input Voltage 230V
- Includes hardware and cord
- 254mm fan rated at 15.6 m3/min at 49 dBA
- Smooth, long life ball-bearing design for extra quiet operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 10" |
| Fan Depth | 3.50" |
| Fan Width | 10" |
| Fan Height | 10" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1650 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 550 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Noise Levels (A-Weighted) | 49 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.