EWR-10-17
An economical solution for smaller systems, this pivoting, sectional wall cabinet provides unparalleled quality at an aggressive price and is ideal for use in both secured and unsecured areas.
An economical solution for smaller systems, this pivoting, sectional wall cabinet provides unparalleled quality at an aggressive price and is ideal for use in both secured and unsecured areas.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Wall Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 10U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 15" |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

