An economical standalone rack with solid sides, the ERK series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, future growth or other purposes. Seismic certified to protect your components.
- Fully welded construction for strength
- Enclosure sides include top and bottom venting
- Convenient lacing points and slotted rail brackets for cable management
- Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 21U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 26.47" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 10000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.