An economical standalone rack with solid sides, the ERK Series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, and security. It is seismically certified to protect your components when installed with ERK-Z4 brackets. 44RU and 20in deep. Fully welded construction for strength. Rack sides include top and bottom venting. Convenient lacing points and slotted rack rail brackets for cable management. Standard front adjustable 10-32 threaded rack rail with numbered spaces. Includes key-locked standard rear door.
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 44U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 20" |
| Maximum Weight Capacity | 2500 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Roof/Top Material Gauge | 16 |
| Side Panel Material Gauge | 16 |
| Base/Bottom Material Gauge | 16 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

