An economical standalone rack with solid sides, the ERK Series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, and security. It is seismically certified to protect your components when installed with ERK-Z4 brackets. 40RU and 20in deep. Fully welded construction for strength. Rack sides include top and bottom venting. Convenient lacing points and slotted rack rail brackets for cable management. Standard front adjustable 10-32 threaded rack rail with numbered spaces. Includes key-locked standard rear door.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Vented Top feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 40U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 23.47" |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Maximum Weight Capacity | 2500 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Roof/Top Material Gauge | 16 |
| Side Panel Material Gauge | 16 |
| Base/Bottom Material Gauge | 16 |
| General Features | |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |