An economical standalone rack with solid sides, the ERK Series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, and security. It is seismically certified to protect your components when installed with ERK-Z4 brackets. 21RU and 20in deep. Fully welded construction for strength. Rack sides include top and bottom venting. Convenient lacing points and slotted rack rail brackets for cable management. Standard front adjustable 10-32 threaded rack rail with numbered spaces. Includes key-locked standard rear door.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Vented Bottom feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 21U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18.47" |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Maximum Weight Capacity | 2500 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |

