An economical standalone rack with solid sides, the ERK Series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, and security. 10RU and 25in Deep. Ready-to-assemble design allows for flat shipment. Rack sides include top and bottom venting for passive thermal management. Convenient lacing points and slotted rack rail brackets for cable management. Standard front adjustable 10-32 threaded rack rail with numbered spaces. Includes key-locked standard rear door.
- Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
- Ready-to-assemble design allows for flat shipment
- Electrical knockouts on rear plates
- Laser-cut 1/8" thick internal steel braces for strength
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 10U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 23.47" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

