Specify a DWR wall cabinet to provide easy rear access while keeping floor areas clear. This pivoting, sectional wall cabinet is ideal for systems in both secured and non-secured areas. Most versatile wall rack available!
- Robust welded steel construction, with Seismic certification
- Patented Tool Free Quick-Mount™ system for center section mounting
- Center section swing is reversible, and can be both keylocked and padlocked
- Center section is keyed differently from optional front door for security
- Designed for choice of active or passive cooling
- Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 15" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO PASSPORT |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











