DWR-12-17PD
Specify a DWR wall cabinet to provide easy rear access while keeping floor areas clear. This pivoting, sectional wall cabinet is ideal for systems in both secured and non-secured areas. Most versatile wall rack available!
Specify a DWR wall cabinet to provide easy rear access while keeping floor areas clear. This pivoting, sectional wall cabinet is ideal for systems in both secured and non-secured areas. Most versatile wall rack available!
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
- Removable Door feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 15" |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 11 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













