The compact rack series provides a rackmounting solution for desktop installations and is also great for under desk applications. Available options include vented and plexi front doors, and a brush grommet rear access panel for simple and clean cable entry routing. Ships fully assembled, with sturdy welded construction. Standard fixed front and rear 10-32 threaded rackrail.
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in metallic gray powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with plexiglas for added firmness and maximum reliability
- Cable management feature provides a surface-mounted conduit for wiring that completely encloses the cables and protects them from heat, dust, light, and even moisture
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 7U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18.50" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1200 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Rear Rail | Yes |
| Front Rail | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

