The DTRK-1418 is part of the compact DTRK Series, offering a versatile rack mounting solution ideal for desktop and under-desk applications. It features options for vented and plexi front doors, along with a brush grommet rear access panel that facilitates simple and clean cable entry routing. This unit ships fully assembled and is constructed from sturdy welded steel. It includes optional brackets for compatibility with select Lever Lock accessories and comes with standard fixed front and rear 10-32 threaded rackrail.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in metallic gray powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Desktop form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Rack Height | 14U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18.50" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1200 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

