DRK19-44-42PRO
Purpose-built to support high-density cable management, the DRK series rack enclosures has a 30" wide footprint for abundant internal cable space and can accommodate 19" panel width equipment. Specify a DRK for use in network patching and other cable-heavy applications, and where seismic certification and open or removable sides are required or preferred.
Purpose-built to support high-density cable management, the DRK series rack enclosures has a 30" wide footprint for abundant internal cable space and can accommodate 19" panel width equipment. Specify a DRK for use in network patching and other cable-heavy applications, and where seismic certification and open or removable sides are required or preferred.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Cable Management feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 44U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 34.75" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 10000 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 11 |
| Roof/Top Material Gauge | 14 |
| Base/Bottom Material Gauge | 14 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

