The FAN2-DC is a DC fan kit that is designed to provide reliable cooling for rack-mounted equipment. The kit includes two 4.5-inch fans that work together to provide a total of 138 CFM of airflow, helping to keep equipment cool and prevent overheating. They are also designed to be quiet, producing minimal noise while in use. The Middle Atlantic FAN2-DC is easy to install and comes with all the necessary hardware, including screws and brackets, to mount it securely in the rack.
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- 4" fan(s) helps the compatible cabinets by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4" |
| Fan Depth | 1.50" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 138 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

