Middle Atlantic C3 Display mounts convert your C3 Credenzas into full AV systems. We have partnered with Chief to create an industry leading display mount designed with height adjustment, cable management and minimal hardware for a quick and easy install.
- Compatible with the 24" High 1, 2, 3 & 4 Bay C3 Credenza frames and woodkits
- Telescoping uprights for display mount height adjustment
- 6" of post installation fine tune adjustment for perfect display placement
- Attaches to the wall using minimal hardware with the weight supported by the C3 Credenza and the stabilizing feet
- Supports dual displays with a 300lbs weight capacity
- Mounting pattern compatibility of 100x100 - 800x400
- Utilizing the Chief Fusion® extrusion, this display mount is compatible with applicable Fusion® series accessories including Camera Shelves supporting Vaddio cameras
- Includes white paintable upright covers to match wall color and blend the display mount into the environment
- Credenza Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 150 lb
- Supports the screen size of 98"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Cable Management feature for maximum efficiency and convenience
- Credenza application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.