CFR series low profile design maximizes usable rackspace in entertainment systems, cabinets and similar spaces. Strong, welded steel frame construction allows for pre-loading equipment and transportation to the installation site.
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Frame
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 15U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18" |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

