Cabinet cooler removes heat generated by components located in smaller cabinets, credenzas, lecterns, and entertainment centers. Thermostatically controlled to operate only when needed to extend fan life and minimize dust, this quiet-cooling device features an aesthetically designed vent that can be painted to match its environment.
- Cooling Fan offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Fully compatible with standard cabinets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Depth | 3.07" |
| Fan Width | 5.25" |
| Fan Height | 4.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 20 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

