The BRK12 floor standing rack is a practical and convenient solution for those looking for a rack that can be easily assembled with included hardware. Its ready-to-assemble design allows for flat shipment. This 4-post rack includes a 10-32 threaded front rack rail, providing ample space for equipment to be mounted. With its 18in D X 22.48in H dimensions, the BRK10 is a great option for those needing a compact rack that can fit in smaller spaces.
- Rack Frame offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black laminate color for a sophisticated and dazzling loo
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 21" |
| Rack Depth | 18" |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

