The BRK10 is a practical and convenient solution for those looking for a rack that can be easily assembled with included hardware. Its ready-to-assemble design allows for flat shipment. The BRK10 includes a 10-32 threaded front rack rail, providing ample space for equipment to be mounted. With its 18in D X 18.98in H dimensions, the BRK10 is a great option for those needing a compact rack that can fit in smaller spaces.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 10U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18" |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

