Featuring smooth, ball bearing design for extra quiet operation, 115V fans mount flush and come in 10" model. Hardware and cord included with each unit.
- Cooling Fan offers enhanced cooling/heating with maximum productivity
- Features ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 4.25" |
| Maximum Fan Diameter | 10" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2400 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 825 CFM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.