CFR series low profile design maximizes usable rackspace in entertainment systems, cabinets and similar spaces. Strong, welded steel frame construction allows for pre-loading equipment and transportation to the installation site.
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 16U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 23" |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.