Extend equipment life by removing heat from within an enclosure. Operates on 12VDC using integral 12" long pigtail leads, includes power supply.
- Cooling Fan offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Helps the compatible frames by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 2.38" |
| Fan Depth | 0.89" |
| Fan Width | 3.49" |
| Fan Height | 3.49" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 15 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

