14 | All-day battery life
Less downtime charging and more power, with up to 14 hours of video playback
90% | Faster performance
Powered by Snapdragon® X Elite and Plus processors for ultra-fast performance.
OLED | Cinematic display on-the-go
1M:1 contrast ratio delivers a wider range of colours with the optional OLED touchscreen.
NPU | Industry-leading AI
Supercharge your productivity and creativity with 45 trillion operations per second.
The most flexible, most powerful 2-in-1 out there. With AI-accelerated Copilot+ experiences and features built to keep you on the go, Surface Pro 11th Edition, a Copilot+ PC is a laptop, reimagined.
The Ultimate Power flex
Outstanding performance meets ultimate flexibility. With AI-accelerated power and lightning-fast speed, Surface Pro is designed to keep up with you all day long.
Flexibility in motion
Surface Pro lets you effortlessly shift from tablet to sketchbook to multiple monitors - or however you like - with its unique kickstand design.
Built to do the impossible
Surface Pro is designed to keep up with you. See how Surface Pro is the ultra-flexible, ultra-adaptable PC that will fit your life however, wherever you use it.
Ultra-thin, ultra-light
Under 900 g, ultra-portable design that can replace your tablet and your laptop.
Flexibility at any angle
Attached or detached - position Surface Pro Flex Keyboard however it suits you.
Connect with or without Wi-Fi
Get the fastest connections available with Wi-Fi 7 and optional 5G.
Plug in to more options
Two USB-C ports let you charge on-the-go, transfer data fast, or create a desktop set-up.
Unlock your new superpower
Included in Surface Pro, Copilot in Windows is an AI-powered companion that helps you work smarter, be more productive, and stay connected to the people and things in your life.
Smartest in its class
AI capabilities delivered by the fastest, most intelligent Surface Pro ever means mind-boggling speed and experiences at 45 trillion operations per second.
Get more done faster
Copilot takes care of routine tasks so you can achieve more every day.
Work smarter
Meet your new favourite Copilot+ PC experiences to boost your productivity and unleash new creativity.
- Stay ahead with Copilot+ PC tablets, featuring Snapdragon X processors and NPUs for fast, efficient AI performance wherever you are
- Enjoy fast, efficient computing in tablets powered by Qualcomms Oryon processor
- 16 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 13" screen provides a great view for entertainment while maintaining a size thats convenient to carry anywhere
- The convenient slate design combines portability and productivity, giving you the best of both worlds
- Windows 11 OS includes creative and productivity tools to help you work and express ideas easily
- Corning Gorilla Glass 5 feature improves efficiency and convenience for a seamless tablet experience
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrades for a hassle-free wireless experience
- Lets you connect to wireless LAN easily for seamless internet access and maximum productivity on your tablet
- Comes in platinum color for an elegant and fashionable look that suits your personality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Microsoft Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Oryon |
| NPU Name | Hexagon |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 267 |
| Screen Size | 13" |
| Screen Resolution | 2880 x 1920 |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Brightness | 150 Nit |
| Color Gamut | sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Video Battery Time | 14 Hours |
| Maximum Web Surfing Battery T | 10 Hours |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Included Charger Power | 39 W |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 39 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Sensor Type | Color Sensor |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





























