- Intel Core Ultra 7 powers demanding tablet tasks with AI Boost and high-core performance
- 32 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- Use lightweight apps, play games, and store personal data on the go with 512 GB SSD storage for tablets
- 13" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Tablet delivers smooth performance for everyday tasks like video calls, social media, note-taking & entertainment on the go
- Windows 11 Pro operating system delivers a robust platform for running everyday apps smoothly and efficiently
- Comes in platinum color to perfectly match your theme and style preferences
- Slate form factor enhances convenience and reliability for everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Microsoft Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13" |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















