- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 5600 MHz speed with CL46 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL46 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Upgrade Type | Generic |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

