CP2K16G4DFRA32A is the Crucial 32GB kit consisting of (2) 16GB DDR4 Pro desktop modules that operate at the speed of 3200MT/s and has a CAS Latency of 22. It is a UDIMM and conforms to the industry standard DDR4 UDIMM layout of 288 pins. It is compatible with systems that can take DDR4-3200 UDIMM memory.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed with unbuffered signal and CL22 latency for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL22 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 1.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

