Micron 7600 SSD: The PCIe® Gen5 SSD with leading quality of service for AI and mainstream data center workloads
Imagine a world where your data center operations are performant, efficient, exceptionally responsive, and secure. The Micron 7600 SSD is designed to transform this vision into reality.
Class-leading PCIe Gen5 performance and power efficiency
The Micron 7600 SSD delivers fast access across a broad range of mainstream workloads with power efficiency that helps reduce power consumption, contributing to a more sustainable data center.
Exceptional workload responsiveness with best-in-class QoS and low latency
Low and consistent latency delivers fast and predictable workload responsiveness. The Micron 7600 SSD demonstrates significantly lower and more consistent latency than other SSDs in its class.
Deploy with confidence: Micron innovation and leading Micron G9 NAND
The Micron 7600 SSD is the world's first mainstream, data center SSD to use Micron G9 NAND. Its vertically integrated architecture, including Micron DRAM, NAND, controller, and firmware, helps simplify qualification across multiple SSDs.
Superior performance and power efficiency for mainstream workloads
The Micron 7600 SSD enables class-leading performance for AI, databases, content delivery, real-time analytics, social media, cloud computing, and virtualization.
Low, consistent latency enables fast and predictable response times
The Micron 7600 SSD is the leader in low, consistent latency. Latency-sensitive applications show up to 59% better latency consistency when reading data, and up to 76% better with mixed read and write.
Leading-edge Micron technology and security
The Micron 7600 is the world's first mainstream data center SSD to use Micron G9 NAND, with an industry-leading NAND transfer speed of 3.6 GB/s.
The Micron 7600 SSD incorporates leading security features like hardware root of trust, securely signed firmware, and SPDM 1.2 (attestation) for identity authentication & firmware verification.
It offers options for FIPS 140-3 Level 2 and TAA compliance. Self encrypting drive (SED) option helps keep your data safe by adding AES-256 encryption for hardware-based data encryption, with no loss of SSD performance.
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 3.20 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- With 256-bit AES encryption, safeguard all your valuable data and ensure your personal files remain safe and secure
- Strengthen responsiveness through PCI Express NVMe 5.0 x4, pairing low latency with robust speeds for VMs and databases
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 3.20 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | U.2 |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 17500 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Random 4KB Read | 2100000IOPS |
| Random 4KB Write | 560000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 11.72 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 6.35 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 285.2 Year |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |

