- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 3200 MHz speed with CL22 latency for smooth computer performance
- LRDIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 64GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- LRDIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Quad-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.