Crucial DDR5 Desktop Memory has the high speed needed for the next generation of multi-core CPUs, but it's not just faster than DDR4, it's better. This innovative technology empowers your system to multitask seamlessly, load, analyze, edit, and render faster - all with higher frame rates, significantly less lag, and optimized power efficiency over the previous generation. Available in blazing speeds of 4800MT/s and densities of up to 32GB at launch, Crucial DDR5 Desktop Memory can enable your computer to harness the blazing speeds that were once only possible with extreme performance memory.
- Harness blazing speeds at 4800MT/s - 1.5x faster than DDR4
- Game at higher frame rates and run demanding software with nearly 2x the bandwidth of DDR4
- Empower your system for the next-generation multi-core CPUs
- Optimize efficiency with DDR5's innovative improvements and on-module power management
- ECC Type = Non-ECC, Form Factor = UDIMM, Pin Count = 288-pin, PC Speed = PC5-38400, Voltage = 1.1V
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |

















