The Micron DDR5 MRDIMM provides the highest bandwidth, lowest latency main memory, with large capacity and improved performance per watt, accelerating memory intensive workloads like HPC, AI, and Virtualized Multi-Tenant environments. This new form factor enables both standard height modules and a new Tall form factor (TFF MRDIMM) to enable 2x the memory component placements for even higher capacity modules.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8800 MHz memory speed will run them smoothly
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 287-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL36 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- MRDIMM form factor with 287-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Micron Technology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 8800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-8800/PC-70400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 287-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL36 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | MRDIMM |
| Thickness | 200 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.