The MAXHUB XBoard is a windows-based all-in-one collaboration solution designed for meeting rooms and huddle spaces. It consists a high-resolution 4K LCD screen a triple-camera system, crystal-clear speakers, microphones, and an interactive touch screen. A Certified microsoft teams room device, to provide seamless colloboration and immersive video conferencing experiences.
Professional 4K Display
High color accuracy, ∆E≤1.5 Wide color gamut, NTSC 90% Non-glare technology, 25% haze
Seamless Collaboration
Built-in touch display and Microsoft whiteboard for real-time collaboration
AI-Powered Video Technology
Auto framing Speaker tracking Multi-speaker tracking Intelligent focus
Premium Audio
Built-in 16-beamforming microphone array, Built-in stereo speakers AI-powered noise reduction Full-duplex communication
Flexible Content Share
Wired 4K content share via HDMI Wireless content share via wireless dongle, MAXHUB Share app, Airplay
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MAXHUB |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1240P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris® Xe Graphics eligible |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Panel Life | 50000 Hours |
| Display Orientation | Landscape |
| Touch Accuracy | 19.7 mil |
| Anti-glare Coating | 25% |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 50 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 90% NTSC |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 155 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 390 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 16 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Glass Thickness | 0.12" |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| Surface Hardness | 9H |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Operation Hours | 16 Hours/7 Days |
| Manufacturer | MAXHUB |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |













