Jelleez Earbuds conform in shape to fit securely in your ear. They offer high quality performance with an added flair of rubberized color.
- What's Included: Earbuds, Limited Lifetime Warranty
- Inline MIC to take/make calls
- Soft rubberized on-ear design for extended wear comfort fit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Maxell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 0.53" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Outer-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Maxell |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Maxell Jelleez Earset - Stereo - Wired - 20 Hz to 23 kHz - Earbud - Binaural - Outer-ear - 3 ft Cable - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.