HP-101 headphones have a lightweight, on-ear design, perfect for extended use. The digital chipset allows them to be used with ALL Type-C devices, including your laptop or cell phone. The modern and comfortable design makes it perfect for schools, the office, or remote learning.
- Digital Chipset
- Lightweight Design
- Compatible with ALL Type-C Devices
- Supreme Audio
Compatible with ALL Type-C Devices
Including mobile phones
- USB Type-C Connection
- Compatible with ALL USB Type-C devices
- Built-in Microphone
- Soft Ear pads for Lasting Comfort
- Digital Analog Chipset (DAC) provides clearer, richer sound with precise control & USB-C reduces interference for exceptional audio clarity and depth
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Maxell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Number of Microphones | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Maxell |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.