HP-100 headphones have a lightweight, on-ear design made for extended use.
- Great for tablets, smartphones, computers and more
- What's Included: Headphones, 90 Day Warranty
- Adjustable headband
- Soft foam pads for comfort fit
- Single Entry 6 Foot Cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Maxell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Maxell |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.