Are you in need of Noise-Cancellation headphones? Look no further than Maxell's Bass 13 Active Noise Cancellation Wireless Headphones. Connect via Bluetooth, and when turned on, the ANC feature will help reduce the outside noise around you. This way, you can focus on your music, podcasts, morning meetings, or whatever else you may need quiet for. With 10 hours of playtime, comfortable fit, and a detachable boom mic, these headphones are perfect for any office, school, or home setting!
- Bluetooth Active Noise Cancellation - reduces about 20dB of outside noise when activated
- Great Sound Quality - immersive full-range sound with 40mm powerful high-fidelity drivers
- ANC Battery Life - 10 hours of playtime (15 hours with ANC off)
- Detachable Boom MIC - ideal for virtual meetings, removable when not in use
- Built-In Microphone - perfect for hands-free calling
- Collapsible - foldable design for easy storage and portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Maxell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 1.57" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 20 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Maxell |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











