Durable 3-Button Computer Mouse for Laptop and PC at Home or Office
The Manhattan MW3075 Wireless Optical USB Mouse offers reliable performance in a durable, comfortable design. Its precise 1200 dpi optical sensor offers smooth, lag-free control on almost any surface for a wide range of computing tasks.
Just the right size
With a full-size shape of 10 cm (4 in.) length, this mouse offers a more comfortable grip than a mini mouse but is still compact enough for small laptop bag pockets. The nano receiver hardly sticks out of your notebook's USB-A port and provides an effective range up to 10 m (33 ft.) for true wireless convenience.
Plug & play and all you need
Included auto power management helps maintain proper battery levels for long, dependable operation. Plug-and-play capability with Windows®, Mac®, Linux®, and Chrome OS™ compatibility makes installation quick and easy. An ambidextrous shape that comfortably fits the palms of right- and left-handed people and its familiar configuration (three buttons with scroll wheel) make this Wireless Optical Mouse ideal for nearly anyone's daily computing needs.
- Wireless 2.4 GHz RF nano receiver with USB-A plug for an effective range up to 10 m (33 ft.)
- Ambidextrous design for left- and right-handed users
- Classic left, right and middle mouse buttons with smooth scroll wheel featuring great tactile response
- Compatible with Windows®, macOS®, Linux®, and Chrome OS™
- High-precision optical sensor with 1200 dpi for lag-free control on almost any surface
- Auto-power management and on/off switch for a long battery life
- Plug-and-play installation; no configuration or drivers required
- On-board storage compartment to protect USB receiver from loss and damage
- Low-friction base that smoothly glides over work surfaces
- Requires one AA battery (included)
- Three-year warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1550 mAh |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Power Source | Batteries |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 32.81 ft |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mouse Size Class | Full-size |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |