Really Cool Keyboard
The Really Cool is a Medical Grade, water-resistant disinfectable keyboard with tactile feedback keys.
Diverse ApplicationsThe sealed and rigid surface is ideal for medical, industrial, marine and education use, as well as other applications where moisture, cleaning, and durability are a consideration.
SilenceBecause the Really Cool is also quieter than "standard" keyboards, they are great for applications where noise generated from "key-clicks" is a problem.
- Keyboard offers maximum input/navigation efficiency with added usability
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Water Resistant keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Keyboard with computer device support for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Man & Machine |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.60" |
| Keyboard/Keypad Width | 15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Man & Machine, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









