The Single Port PoE+ (Power Over Ethernet) Injector delivers both data and electrical power to PoE enabled devices using standard Ethernet cable. This eliminates the need to place devices (i.e. wireless access points) near a power outlet, allowing for greater AV installation flexibility, while also reducing AV installation and labor costs. PoE enabled devices may be placed up to 328 feet (100 meters) away from the POE Injector. Power Cord included in this kit. Your Ethernet cable is required.
- IEEE 802.3at compliant
- Delivers up to 30 Watts of power
- 2.5 Gigabit Speeds (10/100/1000)
- Built in power supply
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Input Current | 800 mA |
| Maximum Output Current | 600 mA |
| Maximum Output Power | 30 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Input Ports | 1 x RJ-45 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



