OCULUS READY™ G333 VR
G333 VR is the official audio solution for Oculus Quest 2.Logitech G worked with Oculus to design custom gaming earphones for the ultimate VR experience. With audio only you can hear, take yourself further into the virtual world.
CABLE MANAGEMENT
CUSTOM LENGTH AND STRAPS
DUAL DYNAMIC DRIVERS
FOR CLARITY AND BOOMING BASS
PREMIUM COMFORT
SILICONE EAR TIPS AND ALUMINUM HOUSING
INTRODUCING G333 VR GAMING EARPHONES AND PRO GAMING HEADSET FOR OCULUS QUEST 2
TOTAL VR IMMERSION
Sound is such an important part of VR gaming to recreate the world around you. Immerse yourself with audio that's directed into your ears only and reduces outside noise.
Custom-length cable and straps are mapped specifically to the Oculus Quest 2. You won't ever be distracted by dangling or tangled wires for a focused, hassle-free virtual experience. 3.5 mm aux connection provides minimal latency for optimal realism.
GAMING-GRADE DUAL DYNAMIC DRIVERS
G333 VR has dedicated dual audio drivers, one for highs/mids and one for bass, provide incredibly detail-rich sound for an accurate reproduction of the entire VR world.
CUSTOM COMFORT, EXTREME DURABILITY
Choose between three flexible, soft silicone tips that sit gently inside your ears. Sturdy aluminum housing ensures reliable durability, and a premium aesthetic
- Designed for Oculus Quest 2 - The official earphones for Oculus Quest 2 provide audio only you can hear, so you can take yourself further into the virtual world.
- Custom-length cable and straps let you focus on your game. 3.5 mm aux connection provides minimal latency for optimal realism.
- Designed specifically for the optimal gaming experience. Dedicated drivers, one for highs/mids and one for bass, provide detail-rich audio to accurately recreate the VR environment.
- Choose between three flexible, soft silicone tips that sit gently inside your ears.
- Sturdy aluminum housing ensures reliable durability, and a premium look.
- Oculus Quest 2 headset and controllers sold separately
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Silicone |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 24 Ohm |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

















