The Lind 72-110V isolated power adapter provides regulated power to the docking stations an cradles for the Panasonic Toughbook 18/19/20, N1, and Toughpad A2, G1, M1/B2 and E1/X1. The rugged design of the Lind power adapters makes them ideally suited for use in harsh mobile environments
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- 5.50 A helps your device charge quickly
- Docking Station device supported according to your requirements with maximum productivity
- Power Adapter with 110 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Delivers 15 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gamber-Johnson |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage | 72 V DC |
| Output Voltage | 15 V DC |
| Maximum Output Current | 5.50 A |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.