The Lind USBC100-5463 DC/DC Power Adapter is designed to power your mobile power devices that require a USB-C input connector for power. This USBC power adapter is capable of providing a maximum of 100 Watts.
- Barewire 36" Input Cable
- USB-C 36" output cable
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- 100 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Mobile Device device supported for better reliance and optimal performance
- 3 ft cable length help dc/dc adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- DC/DC Adapter with 12 V DC input voltage for optimal performance with maximum usability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lind Electronic Design |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | S/T |
| Output Connectors Detail | USB-C |
| Input Voltage Range | 12 V DC - 32 V DC |
| Input Voltage | 32 V DC |
| Maximum Output Power | 100 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lind Electronic Design |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.