The Lind DE1935-4273 DC/DC Power Adapter is designed to power your Dell PC and to charge its internal battery from an 11-16 VDC power source.
- Stop worrying about charging of your mobile devices, keep this auto adapter in the vehicle
- 3.50 A helps your device charge quickly
- 65 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- PC device supported for your convenience and better usability
- 3 ft cable length help auto adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Auto Adapter with 11 V DC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers 19 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lind Electronic Design |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | MP205 |
| Input Voltage Range | 11 V DC - 16 V DC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Current | 3.50 A |
| Maximum Output Power | 65 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lind Electronic Design |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.