The Lind DE1950-4447 Auto Power Adapter is designed to power your Dell device from a 11-16 VDC power source.
- 11-16 VDC
- Bare Wire 36" Input Cable
- 2.1 mm Snap-In-In 41" Output Cable
- Get your gadgets fully charged while traveling
- 5 A current enables your device recharge quickly
- Up to 90 W maximum power output
- Auto Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 3.42 ft cable length help auto adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Auto Adapter with 11 V DC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 19.5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lind Electronic Design |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | MP205 |
| Output Connectors Detail | 4.5 mm |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 11 V DC - 16 V DC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Maximum Output Power | 90 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lind Electronic Design |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.42 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.