The Lind AC91-SM AC Power Adapter is designed to replace your missing or damaged AC power adapter that came standard with your Panasonic Toughbook. The AC91-SM adapter is designed to power your Panasonic-compatible Toughbook and to charge its internal battery. The adapter supplies current and voltage levels as required by the Toughbook (up to 90 watts of power).
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 4.75 A helps your device charge quickly
- 90 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Delivers 15.6 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lind Electronic Design |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 15.6 V DC |
| Maximum Output Current | 4.75 A |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Outer Tip Size | 0.22" |
| Inner Tip Size | 98.4 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lind Electronic Design |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.