The Lind ACDC9020-GE01 Auto/Air AC adapter will power your laptop from an AC wall outlet, automobile cigarette lighter socket, or airline seat power plug. This adapter is designed to meet the power specifications of your computer. In addition, the adapter has a USB port that can be used to charge devices such as cell phones, PDAs, digital cameras and more.
- Keep it in the vehicle, at your home or take it to the airplane. You'll find it handy at all places
- 5 A helps your device charge quickly
- Auto/Airline/AC Adapter provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- Auto/Airline/AC Adapter with 110 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lind Electronic Design |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Current | 5 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lind Electronic Design |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.