- LG QNED Technology combines mini LED backlighting with both quantum dot and NanoCell technologies, providing improvements in both picture quality and contrast.
- LG Hotel TV works with Google Cast™
- With Apple AirPlay, guests can stream content to LG Pro:Centric Smart Hotel TVs, right from their iPhone or iPad.
- The Pro:Centric Direct hotel content management solution makes it easy to perform service and IP network-based remote management with a single click.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | No |
| Backlight Technology | QNED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | < 0.5 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | AI Sound |
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | YouTube |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 91.49 lb |
| Height with Stand | 41.02" |
| Depth with Stand | 14.56" |
| Width with Stand | 66.02" |
| General Features | |
|---|---|
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Interactive Features | Voice Recognition |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.