- 32" HD (1,366 x 768) Resolution Direct LED
- Pro:Centric® Smart, Pro:Centric® Direct Content Management Solution & Pro:Idiom® DRM
- Web Browser, Pre-loaded Apps, Wi-Fi, Bluetooth Sound Sync
- USB Data Cloning, Multi-code IR, Welcom Screen
- Multiple Interfaces, VESA Compatible, Kensington Lock
- Lifetime up to 30,000 hours
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 1 |
| Motion Interpolation Technolo | TruMotion 60Hz |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Touchscreen | No |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 240 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 51.50 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Standard | USB 2.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | No |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | No |
| Digital Audio Output | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 5 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG-4 |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Analog Tuner | PAL |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
| DLNA Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













