- 55" 3,840 x 2,160 (UHD) with 400 nits brightness
- Crisp, clear images with HDR10, HDR10 Pro & HDR HLG
- Pro:Centric® Smart management solution with Pro:Idiom®
- webOS Smart TV user interface
- Hospitality features like EZ-Manager, smart share, & quick menu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Brightness | 400 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 165 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Consumer Electronics Control | HDMI |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | No |
| Digital Audio Output | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | AI Sound |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 33.86" |
| Shipping Width | 53.54" |
| Shipping Weight (Approximate) | 49.16 lb |
| Shipping Depth | 8.15" |
| General Features | |
|---|---|
| Analog Tuner | PAL |
| Manufacturer | LG Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























