- 3,500nit High Brightness
- Long-lasting High Performance
- Front or Rear Serviceability
- Quick Lock & Flip Design
- Compatibility with LG Software Solutions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Uniformity | Cy , ±0.003 Cx |
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Minimum Color Temperature | 5300.3°F (2926.8°C) |
| Maximum Color Temperature | 16280.3°F (9026.8°C) |
| Physical Pixel Density | 147456 pixels/m² |
| LED Type | Single SMD |
| Frame Refresh Rate | 60 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 Pro |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 192 x 288 |
| Brightness | 3500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 3.84 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Pixel Pitch | 0.10" |
| Module Resolution | 96 x 96 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Heat Dissipation | 232 W |
| Average Heat Dissipation Per | 76.99 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 232 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Module Height | 9.80" |
| Module Width | 9.80" |
| Cabinet Surface Area | 4 Sq. ft. |
| Weight per Square Meter (Appr | 28800 g/m² |
| Weight per Module (Approximat | 1.54 lb |
| Weight per Cabinet (Approxima | 23.81 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Die-cast Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Service Access | Front |
| Number of Modules Per Cabinet | 2x3 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP50 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.