Ultra light & slim laptop
At 2.9 lbs and pencil-thin at 16.0 mm, this business gram, slips into your life-and your bag. Up your work game with style and lightness.
Meets MIL-STD-810G Standards
Made from durable yet lightweight material, this device has been tested, undergoing a seven-grade military durability assessment.
16:10 High resolution | IPS premium display
Be captivated by the rich and vivid colors with WQXGA high resolution 16:10 aspect ratio display that supports wide color gamut, DCI-P3 99%(Typ.) which allows you to see more content with less scrolling.
See the full spectrum
Thanks to the wide color gamut of DCI-P3 99%, you can enjoy vivid details and rich colors.
Bright light, low glare
See each detail with crystal clarity through the anti-glare panel. It significantly reduces glare and reflection, and information stays visible and crisp, enhancing productivity.
Intel® Evo™ Edition | Intel® Core™ Ultra 7 Processor
Powered by the Intel® Core™ Ultra 7 Processor, the LG gram enables seamless multitasking to meet your intense demands.
- 2560 x1600 (WQXGA) Anti-Glare IPS Display
- Windows 11 Pro
- 32 GB Memory & 1 TB Storage
- 3 Year Limited Warranty
- FHD Webcam & Facial Recognition
- USB Type-C Power Delivery with Thunderbolt 4
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 7467 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 350 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Maximum Video Battery Time | 18.90 Hour |
| Battery Energy | 77 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | WiFi-6E AX211 |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Audio System | Dolby Atmos |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | Yes |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Number of Keys | 100 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| MIL-STD Revision | MIL STD 810H |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Country of Assembly | China |