LG gram
Whether for work or play, LG gram will deliver powerful performance and increase your productivity. Featuring sleek designs, a lightweight frame and long battery life, LG gram is your ideal workstation.
- With 8 GB memory, you can effortlessly switch between different applications without any interruptions
- 256 GB total SSD capacity ensures your programs remain active, allowing your computer to resume from suspension in mere seconds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | LG Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.